Dochodzenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym
Postępowanie upadłościowe ma na celu zabezpieczenie interesów wierzycieli, poprzez sprawiedliwe rozdzielenie między nimi funduszów pozyskanych z likwidacji masy upadłości. Żeby jednak wierzyciele uczestniczyli w podziale funduszów, na etapie sporządzania przez syndyka listy wierzytelności, muszą wykazać się aktywnością. Co i kiedy powinni zrobić, a także ile to będzie ich kosztować?
O tym, że wobec naszego kontrahenta ogłoszona została upadłość, można dowiedzieć się z różnych źródeł. Z punktu widzenia postępowania upadłościowego znaczenie mają jednak tylko dwa: Monitor Sądowy i Gospodarczy (dalej jako „MSiG”) oraz Krajowy Rejestr Zadłużonych (dalej jako „KRZ”). Zarówno MSiG, jak i KRZ są dostępne online. Przed grudniem 2021 r. wszystkie obwieszczenia ukazywały się w MSiG. Dopiero 1 grudnia 2021 r. uruchomiony został KRZ, który obok wielu innych funkcjonalności, posiada także tablicę obwieszczeń. Ustawodawca zdecydował, że w sprawach, w których wniosek o ogłoszenie upadłości wpłynął przed 1 grudnia 2021 r. obwieszczenia nadal będą dokonywane w MSiG. Natomiast w pozostałych sprawach obwieszczenia pojawiać się będą w KRZ.
Dłużnik upadł i co dalej?
Wraz z ukazaniem się obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości, wierzycielom otwiera się trzydziestodniowy termin na zgłaszanie wierzytelności. W jaki sposób się je zgłasza? To zależy od tego, kiedy wpłynął wniosek o ogłoszenie upadłości. Decydujące znaczenie ma wspomniana już cezura przypadająca na 1 grudnia 2021 r. Dzień ten zapoczątkował nową erę w postępowaniach upadłościowych, przenosząc je niemal w całości do świata wirtualnego. Dlatego jeśli wniosek o ogłoszenie upadłości wpłynął 1 grudnia 2021 r. lub później, wszystkie czynności, o których będzie mowa dalej, wierzyciel powinien...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta